צנרת ביוב ביתית

צנרת ביוב ביתית

בכל בית קיימות שתי מערכות אינסטלציה, צנרת מים זכים וצנרת ביוב. צנרת ביוב ביתית, מכילה בתוכה את מי הדולחין והמים אשר נעשה בהם שימוש בבית כגון: אמבטיות ומקלחות, כיורים וכו' ואת מי השופכין, נוזלים מוצקים כגון מי אסלה.

צנרת ביוב מותקנת בתוך כל בית וישנם סוגים שונים של צינורות, בדר"כ ההבדל בין סוגי הצנרות בא לידי ביטוי בסוג הנכס כלומר בבית פרטי לרוב יהיה שימוש במערכת צינורות צרה לעומת בניין דיירים אשר הצנרת צריכה להעביר כמויות גדולות של מים לשאר הביוב.

פעמים רבות, בבנייה חדשה של בתים גדולים או בתים עם שירותים בקומת מרתף, יש צורך להתייעץ עם מהנדס אינסטלציה על מנת לבנות תכנית מיוחדת עבור העברת צינור ביוב בתוך הדירה ולקבל ייעוץ מפורט על סוגי הצנרות שמומלץ להתקין בביתכם. במרתף ישנו צורך בשימוש במשאבות מיוחדות "טבולות" אשר שואבות את תכולת הביוב.

מדוע חשוב לבצע ניקוי ביוב גם אם אין סתימה?

הרבה מאוד אנשים מאמינים כי יש צורך בניקוי ביוב רק כאשר התגלתה סתימה, אומנם זו טעות. כמו שאנחנו עושים בדיקת דם, בדיקת שיניים ובדיקות שגרתיות כאלו על מנת לדאוג לבריאותנו כך, אנו צריכים לנהוג עם מערכת הביוב במטרה להקדים תרופה למכה. הבדיקות השגרתיות הן לגופנו והן למערכת הצנרת הביתית נועדו למנוע סתימות ובעיות עתידיות.

כאשר אתם מרימים את מכסה הביוב ועושים בדיקה שגרתית ניתן לזהות בעיות אשר עתידות להתרחש. לדוגמא, זיהוי תחילתה של התפתחות סתימה בעקבות הצטברות לכלוך ואשפה במערת הביוב או עקב צמיחת שורשים במערכת הביוב, או ריח של ביוב בבית.

ביוב סתום הוא אחת הבעיות הנפוצות בקרב בעלי דירות רבים בישראל. כשאומרים סתימות ביוב מתכוונים לרוב לסתימות חד פעמיות, אומנם ישנם גם מקרים של סתימות שחוזרות על עצמן. לפני שאתם מזמינים אינסטלטור או ביובית, אתם יכולים להימנע מהביוב הסתום באמצעות כללי התנהגות כאלה או אחרים ברמה בסיסית.

ראשית, הימנעות מזריקת נייר ומגבונים לאסלה. לפי משרד איכות הסביבה, כיום אין תקן מחייב לכל אותם יצרנים אשר טוענים שהמגבונים נשטפים באסלה, מגבונים אלה אינם נתקלים בצינורית ובמקרים רבים הם מתחילים להתפרק רק לאחר כמה חודשים.

שנית, אחד הגורמים המרכזיים לסתימת ביוב הוא שמן, אשר מצטבר בצינורות המרכזיים. לדוגמא: כאשר אתם מבשלים ואת השמן שופכים לכיור הוא נכנס אל מערכת הביוב ולאחר זמן מה עשוי לגרום לסתימה. היו חכמים ואת השמן תשפכו לפח או להתקין מפריד שומנים בכיור.

קיבלתם הסבר כיצד להימנע מסתימות עתידיות,  עכשיו השאלה היא מה הדרך לשחרור סתימות ביוב?

במקרים פשוטים בלבד ניתן להשתמש במשאבה (פומפה) או חומרים כימיים על מנת להמיס את השומנים והפסולת הנמצאת בצינורות. שיטה זו יחסית קלה, אומנם היעילות שלה אינה תקפה עם סתימות מורכבות וצריך לברור את החומרים אשר אתם בוחרים להשתמש בהם.

לרוב, יספיק לכם להיעזר בשירותי אינסטלטור שיעזור לכם להתגבר על הבעיה שנוצרה. אך לעיתים, הבעיה חמורה מכך או שהאינסטלטור לא מוצא את מקור הבעיה. שם תצטרכו להיעזר בביובית שתבוא לאתר את הבעיה של הביוב ולפתור לכם אותה אחת ולתמיד!

מאמר זה נכתב עבור דהן שמעון שירותי ביובית

כתיבת תגובה