שאיבת הצפות

שאיבת הצפות

חורף. בחוץ סוער וגשום. אתם רצים הביתה בתוך מעיל ספוג גשם, חולמים על פיג'מה ופוך. כבר בכניסה אתם מרגישים שמשהו לא זורם.. בבית יש אווירה של פכפוך נחלים וריח של ביצה. מבט אחד מטה וגודל הזוועה נחשף. יש הצפה בבית. קיימות סיבות רבות ומשונות לסתימות והצפות ביוב אבל בסופו של דבר כולם יביאו לתוצאה עגומה- בעיות ריח, נזילות, היווצרות עובש, סיטואציות מביכות עם האסלה ובמקרים קשים- הצפות. הצפה היא אירוע קריטי שיש לטפל בו במהירות ומקצועיות על מנת למזער נזקים.

למה זה קורה ואיך פותחים סתימה

שחרור סתימות ביוב זו עבודה לבעלי מקצוע. ראשית צריך לזהות את מקור החסימה. בצנרת ביוב ביתית למשל המקור יכול להיות שיער שנשר ונכנס לתוך מערכת הצינורות, חומרים שאינם מתפרקים במים בקלות אם בכלל (מגבונים, פדים וכו') שהגיעו לצנרת ויצרו סתימה, חומרים שמנוניים בעלי נטייה להידבק לדפנות ועם הזמן להקטין את קוטר הצינור עד לחסימה מלאה (ממש כמו חסימת עורקים) וכמו שיגיד כל רופא טוב, עדיף לשמור לפני מאשר לטפל כשכבר אין ברירה.

לפיכך נסו להימנע מלזרוק את השמן של השניצלים לכיור או לאסלה. זה לא המקום הטבעי שלו. גם עונת החורף יכולה להוות סיבה למסיבה בכל הקשור להצפות. בחורף  אנו חשופים לפגעי מזג האוויר, מרזבים שנסתמו במהלך השנה והוצפו עם בא הגשמים, שורשים בביוב, כשלים בניקוז, צינורות ביוב פגומים, כשלים באינסטלציה ושאר חסמים ומפגעים בצנרת.

חשוב להבין שישנם 2 סוגי צינורת ביוב בתוך הדירה. האחד למי שופכין והאחד למי דלוחין, בעלי קוטרים שונה זה מזה. תפקיד מערכת הצינורות הינה לקלוט את מי השופכין והדלוחין ולהוציאם מן המבנה בדרך הקצרה ביותר.

כיצד להימנע מהצפות

כאמור, שימו לב היטב לדברים שאתם משליכים לאסלה, הימנעו מפסולת שאינה מתפרקת במים. לקראת החורף מומלץ לבצע הכנה מקדימה כגון ניקוי ופינוי רווי ניקוז, מרזבים וקווי ביוב, אחת לתקופה מומלץ לבצע שאיבת ביוב על מנת לפנות את המערכת ממשקעים ופסולת שהצטברו בה במיוחד למבנים המועדים לפורענות בעלי צנרת ישנה.

היום מקובל להשתמש בצינורות מחומרים פלסטיים, אך בדירות ובניינים ישנים יש לקחת בחשבון בלאי של צינורות הביוב שככל הנראה עשויים פלדה מגולוונת ויציקות ברזל.

שאיבת הצפות ושאיבות ביוב

אם כבר הגעתם למצב של הצפה, יש לשאוב את המים באופן מידי על מנת למנוע נזקים ככל הניתן ולאפשר שיקום מידי של האזור המוצף. רטיבות עלולה לגרום, מעבר לנזק המיידי, גם מנזקים עתידיים למבנה וליסודותיו, חלחול המים לנקודות נמוכות יותר והצטברותם, פגיעה ברכוש בעל ערך וכלה בנזקים תברואתיים בכלל ומקרה של הצפת ביוב בפרט.

יש לאתר את מקור הנזק ובמידה ואם אכן מדובר בהצפת מים שמקורה בביוב יש לנקוט בפעולה מיידית של שאיבת הביוב ביסודיות, ייבוש מלא, ספיחת לחות, נטרול ריחות רעים וחיטוי האזור.

הצפות יכולות להיות גם אירוע מרתפי כתוצאה ממי גשמים ומערכת ניקוז לא תקינה בכל מקום נמוך כגון חניונים תת קרקעיים, מרתפים, מקלטים ואפילו מבנה הממוקם במורד רחוב מה שמצריך שאיבת הצפות רצינית. בכל מקרה של הצפה מכל סיבה שהיא הטיפול מחייב שימוש באמצעים הייעודים לכך ובאופן מקצועי.

מאמר זה נכתב עבור דהן שמעון שירותי ביובית

כתיבת תגובה